ESL Pro League Season 23 Finals · · BO3
Aurora 2–1 Astralis
Aurora slog Astralis 2–1 til ESL Pro League Season 23 Finals den 14. marts 2026.
XANTARES havde seriens bedste rating, 1,63, med 17 kills og 7 deaths.
Baner
Aurora
| Spiller | K | D | A | +/− | ADR | KAST | HS % | Swing | Rating |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wicadia | 45 | 30 | 8 | +15 | 99,9 | 72,3 % | 51,1 % | +3,4 % | 1,45 |
| woxic | 35 | 25 | 7 | +10 | 82,1 | 83,0 % | 31,4 % | +2,7 % | 1,36 |
| XANTARES | 33 | 32 | 12 | +1 | 77,6 | 80,8 % | 48,5 % | -0,6 % | 1,08 |
| MAJ3R | 29 | 28 | 10 | +1 | 70,1 | 72,4 % | 55,2 % | +0,8 % | 1,11 |
| soulfly | 22 | 29 | 11 | -7 | 57,4 | 76,6 % | 59,1 % | -3,0 % | 0,84 |
| Staehr | 9 | 10 | 2 | -1 | 69,8 | 66,7 % | 66,7 % | -0,8 % | 1,15 |
| ryu | 7 | 12 | 1 | -5 | 54,2 | 60,0 % | 28,6 % | -3,1 % | 0,86 |
| HooXi | 6 | 13 | 3 | -7 | 57,0 | 60,0 % | 33,3 % | -6,1 % | 0,67 |
| phzy | 5 | 12 | 2 | -7 | 71,7 | 53,3 % | 80,0 % | -4,3 % | 0,80 |
| jabbi | 2 | 13 | 2 | -11 | 30,3 | 40,0 % | 50,0 % | -7,1 % | 0,30 |
Astralis
| Spiller | K | D | A | +/− | ADR | KAST | HS % | Swing | Rating |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jabbi | 37 | 34 | 6 | +3 | 80,2 | 74,5 % | 59,5 % | +1,0 % | 1,31 |
| phzy | 36 | 35 | 9 | +1 | 81,2 | 72,3 % | 27,8 % | -0,3 % | 1,21 |
| Staehr | 30 | 27 | 11 | +3 | 74,2 | 76,6 % | 53,3 % | +2,3 % | 1,27 |
| ryu | 23 | 32 | 6 | -9 | 57,8 | 72,4 % | 43,5 % | -2,6 % | 0,89 |
| HooXi | 18 | 36 | 10 | -18 | 59,7 | 70,2 % | 50,0 % | -3,9 % | 0,74 |
| XANTARES | 17 | 7 | 5 | +10 | 109,3 | 80,0 % | 47,1 % | +6,8 % | 1,63 |
| woxic | 13 | 5 | 3 | +8 | 84,6 | 86,7 % | 46,2 % | +6,7 % | 1,52 |
| Wicadia | 12 | 6 | 3 | +6 | 81,8 | 73,3 % | 75,0 % | +4,6 % | 1,38 |
| soulfly | 10 | 5 | 4 | +5 | 82,9 | 80,0 % | 80,0 % | +2,5 % | 1,31 |
| MAJ3R | 8 | 6 | 4 | +2 | 61,5 | 80,0 % | 75,0 % | +0,7 % | 1,06 |
Rating vægter kills, deaths, skade, KAST og runde-swing pr. runde, hver justeret for rundens økonomi; omkring 1,00 er gennemsnittet. Swing er, hvor meget en spiller flyttede holdets chance for at vinde runden, pr. runde. Tallene kommer fra Subticks egen parsing af kampenes demoer.